Haber

Akşener’den skandal gaf: Geçmişte siyasi cinayetler cesurcaydı

İYİ Parti lideri Akşener, 31 Mart’ta yapılacak yerel toplantıya katıldı. oyEğitimi için gittiği Sivas’ta geçmişte işlenen siyasi cinayetlere ilişkin kullandığı ‘erkekçe’ sözüyle tepkilerin odağına geldi.

Akşener, 30 Aralık 2022’de Ankara’da silahlı saldırı sonucu öldürülen İdeal Ocaklar eski Genel Başkanı Sinan Ateş’ten bahsederken, “Geçmişimizde siyasi cinayetlere tanık olduk ama cesurlardı.” söz konusu.

“SİYASİ CİNAYETLERE TANIK OLDUK AMA ZORLUYDU”

Partisinin yerel seçim süreci nedeniyle Sivas’ta düzenlediği etkinlikte konuşan Akşener, Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in kendisini ziyaret ettiğini söyledi. Akşener, “Küçük kızın elleri buz gibi, ayakları buz gibi, burnu buz gibi. Neden biliyor musun? Çığlık atmak, ağlamak istiyorum. ‘Anne bırakma beni’ bak, ya seni de babam gibi vursalar…’ Biliyor musun, titriyor. Çünkü satıcılar titriyor.” Öldürdü, katletti. Geçmişimizde siyasi cinayetlere tanık olduk ama bunlar cesurdu. O yüzden hiçbirimiz korkmuyorduk ama o çocuğun babasını öldürenler tacirler ve uyuşturucu tacirleriydi. Ve o çocuk yarın ne yapacağını bilmiyor. Savunma polisi çocuğu aldı ve tüm telefon numaralarını verdi. Çocuğu bu duruma sokmaya çalıştılar. “Kimsenin buna hakkı yok. Bizi seçin ki bu çocukların laneti boşa kalmasın.” dedi.

“İŞLENEN CİNAYETLERİ ÇOK AÇIKLAYACAK MI?”

Akşener’in “siyasi cinayet” sözleri sosyal medyada büyük tepki gördü. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Dehşet verici bir cümle… Devlet öldürünce cinayetler cesur mu sayılıyor, tacirler öldürünce hain mi sayılıyor? Meral Hanım bakanlık döneminden bildiği, cesurca işlenen cinayetleri bize anlatacak mı? yazık bu ülkeye? Cinayetlere karşı ne zaman dengeli, ahlaki, etik bir duruş olursa, katil, mağdur ayrımı yapmadan, “Demokratik bir duruş sergileyeceğiz.”

DEM Partisi Van Milletvekili Pervil Buldan, Akşener’in sözlerine tek kelimeyle tepki gösterdi: “Kaba…”

“KORKUNÇLUĞUN ÖTESİNDE”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Avukat Eren Keskin:

“Korkunç hatta müthiş ötesi!! Kimin ‘erkek cinayeti’ dediğini biliyoruz değil mi? Şiddeti savunan bu açıklama ancak böyle bir Distopyaya dönüştürülebilir! Ölülerimizden bahsediyor.”

“İLK GÖRDÜĞÜM ZAMAN SORACAĞIM”

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş, Akşener’in bu sözlerine tepki olarak, “Geçmişte şahit olduğunuz ve cesurca işlenen bir siyasi cinayeti ilk gördüğümde bana anlatır mısınız diye soracağım. ” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com / Politika

uzunkopruhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu