Haber

Alev Alatlı vefat etti

ve eğitimci Alev Alatlı rahatsızlığı nedeniyle bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

79 yaşındaki Alatlı’dan kötü haber geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazar Alev Alatlı’nın vefat ettiğini açıkladı.

Alev Alatlı’dan acı haber geldi…

Ölüm haberini sosyal medya hesabından duyuran Koca, “Lady Flame’i kaybettik.”söz konusu.

Alatlı’nın bir süredir tedavi altında olduğunu belirten Koca, şöyle konuştu: “Onu ziyarete gittiğimde ‘Bu toprakları ona daha çok sevdirmeliyiz’ dedi. “Bu açıklamayı aydınlarımıza, yöneticilerimize, ülkemizin bugününü ve geleceğini etkileme gücüne sahip herkese bir vasiyet olarak anladım.”söz konusu.

“Hepimize başsağlığı diliyorum”

Yazar Alatlı’nın fikir ve sanat hayatının büyük isimlerinden biri olduğunu vurgulayan Koca, şöyle konuştu: “2014 yılında edebiyat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü başta olmak üzere birçok ödüle layık görüldü. Hepimize başsağlığı diliyorum.”sözlerini kullandı.

Birçok ölümsüz eser yazdı

Öte yandan Alatlı “Yaseminler Hala Sigara İçiyor mu?”, “İşkenceci”, “Tamam Musti Türkiye tamam”, “Schrödinger’in kedisi”Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok eser yazdı:

1986 yılında Tunus’ta sürgünde olan Yaser Arafat tarafından, Filistin davasının desteklenmesine yaptığı katkılardan dolayı. “Özgürlük Madalyası”Bu unvanla onurlandırılan usta yazar, geçen yıl verdiği bir röportajda şöyle demişti: “Kendimi çok şanslı biri olarak konumlandırıyorum. Bu şans asker kızıyla başlar. Her zaman kısıtlı bütçeyle çalışmak zorunda kalan bir ailenin çocuğu olmak önemlidir. Sürekli memur çocuğu olarak görevlendiriliyorsanız , Türkiye’yi çok görüyorsunuz. Bu benim. “Bu benim en büyük şansım. Özellikle Türkiye’nin doğusunda yaşamak, okula gitmek ve oradaki sorunları görmek büyük bir şanstı.”İfadelerini kullandı.

Alev Alatlı kimdir?

1944 yılında İzmir’de doğan Alev Alatlı, liseyi Japonya’nın Tokyo kentinde okudu. Lisans derecesini ODTÜ’den Ekonomi ve İstatistik alanında, yüksek lisansını ise Fulbright bursuyla gittiği ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nden (Nashville, Tennessee) Ekonomi ve Ekonometri alanında aldı.

Felsefe okumaya başlayan Alatlı, New Hampshire’daki Dartmouth College’da doktora çalışmalarına devam etti. İlahiyat, Aydınlar ve Medeniyet Tarihi konularına yoğunlaştı.

1974 yılında Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevlisi ve Ankara Devlet Planlama Teşkilatı’nda kıdemli iktisatçı olarak çalıştı.

Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley) ile ortak psikodilbilimsel çalışmalar yürüttü.

Yaser Arafat’tan ‘Özgürlük Madalyası’ ile onurlandırıldı

Cumhuriyet Gazetesi ile birlikte “Bizim İngilizce” adlı dergiyi çıkaran Alatlı, daha sonra Türkiye Yazarlar Kooperatifi’nde (YAZKO) genel başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

1985 ve 1986 yıllarında Edward Said’in “Haber Ağlarında İslam” (İslam’ı kapsayan) ve “Filistin Sorunu” adlı kitapları yayımlandı.

Filistin davasını duyurmaya yönelik çalışmaları, 1986 yılında Tunus’ta sürgünde bulunan Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu