Ekonomi

Almanya için büyüme tahmini neredeyse sıfır!

Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) de içinde yer aldığı beş ekonomi düşünce kuruluşu, ekonomiye ilişkin daha önce paylaştıkları 2024-2025’i kapsayan büyüme tahminlerini güncelledi.

Kuruluşların ortak hazırladığı “Alman ekonomisi zor durumda: Borç freni reformu her derde deva değil” adlı rapora göre, bu yıl için GSYH büyüme tahmini yüzde 1,3’ten 0,1’e çekildi.

Kuruluşlar, ekonominin gelecek yıl için büyüme tahminini de yüzde 1,5’ten 1,4’e düşürdü.

İstihdam ve işsizlik artacak

İstihdam edilen kişi sayısının bu yıl 45 milyon 933 binden 46 milyon 117 bine çıkacağını öngören kuruluşlar, işsizliğin 2024’te 5,7’den 5,8’e yükseleceği tahmininde bulundu.

İşsizliğin bu yıl ılımlı bir artışla 2,69 milyon kişiye çıkması beklenirken, 2025 için hafif bir düşüş öngörüldü. Yıllık enflasyonun bu yıl yüzde 5,9’dan yüzde 2,3’e ineceği, gelecek yıl için ise yüzde 1,8’e düşeceği öngörüsü de paylaşıldı.

İlkbahar işaret edildi

Düşünce kuruluşlarının yaptığı ortak açıklamada, ekonomik üretimin şu anda Kovid-19 salgını öncesine göre biraz daha yüksek bir seviyede olduğu belirtilerek, “O tarihten (Kovid-19) bu yana Almanya’da verimlilik artışı durma noktasına geldi. Son zamanlarda iç ve dış ekonomilerde karşıdan esen rüzgarlar arkadan esen rüzgarlardan daha fazla oldu.” yorumu yapıldı.

Açıklamada, “İlkbaharda ekonomide bir toparlanma başlaması muhtemel olsa da genel ivmenin çok büyük olması beklenmiyor.” denildi.

Ekonomi politikası konusunda devam eden belirsizliğin şirketlerin yatırımlarını baskıladığına dikkat çekilen açıklamada, gelecek yıl beklenen toparlanmaya rağmen yatırımların 2017 yılı seviyesinde kalmasının muhtemel olduğu vurgulandı.

yalihuyukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu