Teknoloji

Apple, gelmiş geçmiş en parlak iPhone ekranının peşinde

iPhone 16 Pro hakkında yakın tarihli bir gönderiye göre, bugüne kadarki en parlak ekranlı iPhone geliyor olabilir.

Weibo’da bir gönderi paylaşan Instant Digital, iPhone 16 Pro’nun mevcut modellerden yüzde 20 daha yüksek parlaklığa sahip olacağını iddia etti. Yani yeni cihazın önceki nesillerdeki 1.000 nit’lik SDR parlaklığı 1.200 nit olacak. Tepe HDR parlaklığı ise 1.600 nit ile aynı kalacak gibi görünüyor.

iPhone 14 Pro, 400 nit’e kadar çıkabilen HDR parlaklığı ile selefine kıyasla parlaklıkta önemli bir artış sağlamıştı. Bununla birlikte, iPhone’un tipik SDR parlaklığı 2021’de iPhone 13 Pro’nun piyasaya sürülmesinden bu yana 1.000 nit olarak aynı kaldı. Bu nedenle standart parlaklıkta yüzde 20’lik bir artış önemli bir yükseltme anlamına geliyor.

Öte yandan iPhone 16 Pro’nun daha parlak bir ekrana sahip olmasını bekleyen sadece Instant Digital değil. The Elec de birkaç ay önce Apple’ın en yeni iPhone modellerinin ekran parlaklığını artırmak istediğinden bahsetmişti. Yayının aktardığına göre, Samsung ve LG’nin Apple’a mikro lens dizilimli (MLA) OLED panellerini tanıtmasıyla bir sonraki iPhone ekranı daha da parlak olabilir.

MLA lens katmanlarının OLED panel içine yerleştirilmesi, yansıyan ışığı doğrudan kullanıcıya yönelteceğinden, güç tüketimini arttırmadan telefonun parlaklığını artıracak. OLED paneli normal seviyelerde kullanırken güç tüketimini azaltmak önemli bir avantaj olacaktır. Ancak MLA katmanı görüş açılarını düşürmesi gibi olumsuz bir yönü de var.

iPhone 16 Pro ekranıyla ilgili diğer söylentiler, Apple’ın panel boyutunu 6,3 inç ve 6,9 inçlik versiyonlara yükselteceğinden bahsediyor. Ayrıca şirket, dahili bakır kabloları kompakt bir pakette toplayan yeni bir Kenar Azaltma Yapısı teknolojisi kullanarak tüm iPhone 16 modellerinin çerçevesini inceltmeyi planlıyor.

Mevcut çerçeveler iPhone 15 Pro modellerinde 1,55 mm olduğundan ne kadar küçültülebileceği belli değil, ancak Apple’ın tüm yeni iPhone’ların alt çerçevesini küçültmeye odaklandığı görülüyor.

yenisehir-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu