Ekonomi

Aramco’nun net karı yılın ilk yarısında yüzde 29,5 düştü

Suudi Aramco’nun açıkladığı mali bilançoya göre Aramco’nun Ocak-Haziran dönemindeki net karı 61,9 milyar dolara geriledi. Şirket geçen yılın aynı döneminde 87,9 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Beklentilerin altında çıkan sonuçların, küresel ekonomik belirsizliklerin etkisiyle düşük seyreden ham petrol fiyatları ve azalan rafineri kar marjından kaynaklandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Saudi Aramco CEO’su (CEO) Amin Nasser, şirketin orta ve uzun vadeli büyüme stratejisinin, 2014’teki zayıf seyirle orantılı olarak düşen şirket kârına rağmen plan doğrultusunda ilerlediğini belirtti. petrol fiyatları.

Küresel ekonomide ve havacılık sektöründe beklenen toparlanma ile talebin artan bir sürece gireceğine işaret eden Nasser, enerji güvenliğini sağlamak için enerji projelerine yatırımların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Geçen yılın ilk çeyreğinde net karını bir önceki yıla göre yüzde 82 artıran Aramco, yüksek petrol fiyatlarından yararlanarak dünyanın en değerli şirketi sıralamasında ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ı geride bıraktı. 2020’den sonra ilk kez lider oldu.

koyulhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu