Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ‘uzun süre çok yüksek enflasyon’ bekliyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 3 ana politika faizini 25 baz puan artırdı.

ECB Lideri LagardeECB’nin faiz kararı sonrasında Bankanın Frankfurt’taki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Enflasyon görünümüne ilişkin Lagarde, enflasyonun çok uzun bir süre daha çok yüksek kalmasının beklendiğini, enflasyonun gerilediğini ve bu sürece destek vermeye devam etmek istediklerini ifade etti.

Yüksek faiz ortamının resesyona neden olabileceği yönündeki endişelere değinen Lagarde, şunları söyledi: “Bunu yapıyoruz çünkü bir durgunluk yaratmak istiyoruz, çünkü bu sorunun yükünü çekenlere fiyat istikrarı sağlamak istiyoruz.”söz konusu.

Lagarde, yüksek fiyatlardan en çok toplumun en az avantajlı, düşük gelirli kesiminin etkilendiğine dikkat çekti.

‘Savaşımızda ilerleme kaydediyoruz’

ECB Lideri Lagarde, faiz kararlarının bilgiye dayalı olarak alındığını ve ekonomik verilerin yakından takip edildiğini belirtti. “Enflasyonun orta vadeli yüzde 2 hedefimize zamanında dönmesini sağlamakta kararlıyız.”söz konusu.

Enflasyonla mücadelede yalnız olmadıklarını belirten Lagarde, ” Mücadelemizde ilerleme kaydediyoruz. Bugün burada ne yapıyoruz; Bu, ilerlemeyi güçlendirmek içindir“dedi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun geçen yılın ekim ayında yüzde 10,6 seviyesinde olduğunu hatırlatan Lagarde, şöyle konuştu: “Şimdi yüzde 5,3’e düşürdük, yarıya indirdik. Bu yeterli mi? Hayır“dedi.

ECB’den yapılan açıklamada, bankanın 3 ana politika faizini 25 baz puan artırma kararı alarak refinansman faizini yüzde 4,50’ye, mevduat faizini yüzde 4’e, marjinal fonlama faizini ise 4,75’e yükselttiği belirtildi. yüzde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu