Ekonomi

Baidu’nun yapay zekalı diyalog ajanı Ernie sekiz ayda 200 milyon kullanıcıyı aştı

Salı günü Baidu (BIDU), yapay zekalı diyalog aracı Ernie Bot’un 200 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını ve artan rekabete rağmen Çin’deki en iyi diyalog aracı olma statüsünü teyit ettiğini duyurdu.

Başarı, Baidu’nun İcra Kurulu Başkanı Robin Li tarafından Shenzhen’de düzenlenen bir konferans sırasında açıklandı. Konuşma aracı sekiz ay önce halka sunuldu ve kullanıcı topluluğu 100 milyon kullanıcıyı aştığı Aralık ayından bu yana iki kat büyüdü.

Buna ek olarak Li, Ernie Bot’un uygulama programlama arayüzüne (API) her gün 200 milyon kez erişildiğini vurgulayarak, kullanıcıların çeşitli görevler için diyalog aracıyla etkileşime girme oranını ortaya koydu.

Ernie Bot’u kullanan kurumsal müşterilerin sayısı da önemli bir artış gösterdi ve şu anda 85.000’e ulaştı.

Li Şubat ayındaki mali sonuçlarla ilgili açıklamasında, “2024 yılında yapay zekâdan elde edilen gelirlerin daha önemli hale geleceğini ve birincil işimizin güçlü olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Günde 50 milyondan fazla sorguyu işleyen Ernie Bot, Çin’de geliştirilen ve bir önceki yılın Mart ayında ilan edilen ilk ChatGPT benzeri yapay zeka oldu. Ağustos ayında kamuya açık kullanım için izin alarak Çin’de resmi onay alan ilk sekiz yapay zeka diyalog aracı arasında yerini aldı.

Diğer ülkelerin aksine Çin, işletmelerin jeneratif yapay zeka hizmetlerini sunmadan önce hükümetten izin almasını zorunlu kılıyor.

Pazara diğerlerinden sonra girmesine rağmen, sadece bir yıl önce kurulan Alibaba destekli Moonshot AI şirketi tarafından yaratılan “Kimi” diyalog ajanı da hızla ilerliyor.

Barclays tarafından yapılan tahminlere göre, Çin’deki yapay zeka pazarının önemli bir büyüme kaydederek 2026 yılına kadar 26 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu