İş

Bakan Bilgin’den heyecanlandıran sözler: İşçilerimizi mutlu edecek bir sözleşme yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Ankara’da bir otelde düzenlenen Türk Metal Sendikası 17. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Bakan Bilgin’e Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay ve Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak eşlik etti.

BAKAN BİLGİN’DEN HEYECAN VERİCİ SÖZLER

Bakan Alim, programda yaptığı konuşmada 700 bin kamu personelini ilgilendiren 2023-2024 Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerine ilişkin heyecan verici sözler söyledi. Görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Alım, “Çalışanlarımızı mutlu edecek bir sözleşmeye imza atacağız” dedi. söz konusu.

“KİMSEYİ UYARMAYIN”

Enflasyonun işçilerin ve sabit gelirlilerin hayatını mahvettiğini belirten Alım, bu zararı azaltmak için çeşitli tedbirler aldıklarını hatırlattı. Tüm gelirlerin asgari fiyata kadar olan kısmının vergiden muaf tutulduğunu hatırlatan Alım, şunları kaydetti:

“Buna rağmen yine de ücretlerde vergi dengesizliği olduğunu biliyorum. Hem TÜRK-İŞ Başkanımızın hem de TİSK Başkanımızın imzasıyla bana getirdiği bir konu var ve ben bunun üzerinde çalışıyorum. Onu da çözeceğiz inşallah. Hayır, bundan sonraki süreçte iktidar olacağız. Dolayısıyla bunu da çözeceğiz. Kimse merak etmesin.”

“TAAŞERON SORUNUNU KİTLERDE ÇÖZECEĞİZ”

Türkiye’nin taşeronluk konusunda da çok büyük bir çözümü hayata geçirdiğine işaret eden Bilgin, “Ama o dönemde KİT’lerde 80 bin civarında arkadaşımız vardı. Bazı kuruluşların yeniden taşeronluğa başvurması sonucu sayıları arttı. Biz söz vermiştik, biz de yapacağız.” Bu sorunu da çözelim.”Çözülecek her belgeyi çalışıp kapatıyorum. En son kapattığım belge süreksiz personel belgesiydi. Şimdi önümüzde bu var. Bunu da çözeceğiz.” dedi.

“ORGANİZASYONUN ÖNÜNDEKİ ENGELLERDEN BİRİNİ KALDIRACAĞIZ”

Sendikalaşma oranının artırılması gerektiğine vurgu yapan Bilgin, “Demokratik toplum örgütlü toplumdur. Örgütlü toplumun temeli personelin örgütlenmesidir. Personel dışındaki örgütlenmeler sağlam temellere dayanmaz. Bu nedenle planlama yapıyoruz. organize işyerlerine imtiyaz ve imtiyaz veren bir uygulama, ileride ‘Beyaz Bayrak’ projemiz.Önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planlıyoruz.Örgütlenmenin önünde bir regülasyon çılgınlığı var.İş barışını bozan, önleyen bir regülasyon Organizasyon.O değişikliğin hazırlıklarını tamamladık.Onayınıza göndereceğim.Çünkü burada birlikte çalışıyoruz.Sosyal ortaklarımız,personel ve işveren sendikalarımızla birlikte çalışıyoruz.Onayınızdan “Geçtikten sonra ‘ Sizinle bir anlaşmaya varacağız, oturup birlikte konuşacağız ve yayınlayacağız. Bu nedenle teşkilatın önündeki sorunlardan birini ortadan kaldırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Çalışma hayatına ilişkin yasal mevzuatta köklü reforma ihtiyaç var”

Çalışma hayatıyla ilgili temel sorunu henüz çözemediklerini belirten Bilgin, “Asıl büyük sorun, toplu sözleşmemiz, çalışma hayatı gibi tüm çalışma yaşamının yasal mevzuatında köklü bir reforma ihtiyaç olması. hukuk, toplu sözleşme hukuku, sendikalar hukuku… Bunun için de bütün hazırlıkları yaptık. Bir akademi konseyi. “Kurduk. Akademik bir çalışmanız da oldu. Bunu ben de biliyorum. Bu ortak çalışmayı hep birlikte değerlendirip inşallah bundan sonraki süreçte hayata geçireceğiz.”

“Türkiye CUMHURİYETİ YÜZLERCE YIL YAŞAYACAK”

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de İktisat Kongresi’ne istinaden bir toplantı yapıldığını hatırlatan Bilgin, “Türkiye düşmanı Mustafa Kemal Paşa’nın Birinci Dünya Savaşı’nı elinde tutan Mustafa Kemal Paşa’nın hatırasına saygısızlık ederek 100 yıllık Cumhuriyet’e son vereceğiz. İktisat Kongresi, o toplantıda.” “Cumhuriyetin 100. yılındayız, 100. yılını kutlamaya hazırlanıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti daha asırlarca yaşayacaktır. Cinayet örgütünün mensubu, sözcüsü, mazlum olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı tek söz yoktur. ABD başta olmak üzere batılı küresel güç merkezleri ve istihbarat teşkilatlarının desteğiyle Türkiye’ye karşı kirli bir mücadele yürütüyor.” “Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün sözleriyle ilelebet devam edecek ve sizin gibi kafirlerin varlığını kimse hatırlamayacaktır.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu