Haber

Cumhurbaşkanlığına götürülen atlar Meclis gündeminde: Ne kadar ödendi?

ANKARA-CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Cumhurbaşkanlığı Atlı Tören Birliği’nin kullanımı için satın alınan atları Meclis gündemine taşıdı.

Özel, Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’a Hollanda’dan her biri 70 bin Euro’ya tekabül eden 1 milyon 400 bin TL’lik çok sayıda atın alındığı bilgisini sordu. Özel, Oktay’a cevap vermesini isteyen bir hareket yaptı.

‘BÖYLE BİR DÖNEMDE ATLARIN NASIL BİR İHTİYAÇTAN ÇIKARILDIĞI BİLİNMİYOR’

Birlik bünyesinde 130 atın bulunduğu etkinliğe katılan Binicilik Töreni Kıtasında 41 atın bulunduğu ve Cumhurbaşkanı’nın yabancı devlet liderlerini resmi törenle karşıladığı bilgisini paylaşan Er, satın alınan atlarla ilgili şunları kaydetti: :

“Aldığım bilgilere göre yakın geçmişte Hollanda’dan her biri 70 bin Euro’ya tekabül eden 1 milyon 400 bin TL’lik çok sayıda atın satın alındığı belirtiliyor. Bu miktarın Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödendiği belirtiliyor. Türkiye’nin büyük bir ekonomik kriz içinde olduğu, enflasyonun kontrol altına alınamadığı, işsizlik oranının düşmediği bir dönemde bu atların ne tür bir ihtiyaçtan alındığı bilinmiyor.”

‘BU ALIŞVERİŞİ BOŞ OLARAK MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?’

“Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kullanılmak üzere Hollanda’dan kaç tane at alındı? Söz konusu atların özellikleri nelerdir? Hangi özellikleri için seçildi?” CHP’li Özel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları sordu:

?Bu atlar ne zaman satın alındı? Bu atlar teslim edildi mi? Bu atlar ne için kullanılacak?

Bu atlar için ne kadar ödendi? Ödenmesi gereken tutarın tamamı ödendi mi?

?Böylesine düşünceli bir süreçte bu satın almayı israf olarak değerlendiriyor musunuz? (DUVAR)

sapancahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu