Haber

Demirtaş, Öcalan’la Görüşmek İçin Dilekçe Verdi

Tutuklu eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, İmralı Cezaevi’nde tutulan terör örgütü PKK önderi Abdullah Öcalan’la SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) tekniğiyle görüşmek için dilekçe verdi.

Demirtaş, müracaatında Öcalan’a yapılan tecritin hukuka muhalif bir uygulama olduğunu ve sonlandırılması gerektiği görüşünü belirtti.

Demirtaş, “Hukuka, adalete, toplumsal barışa ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanan bir siyasetçi sorumluluğuyla yaptığım bu başvurunun olumlu karşılanmasını diliyorum” dedi.

Demirtaş’ın müracaat dilekçesinde öne çıkan kısımlar şöyle:

‘Bilindiği üzere Abdullah Öcalan, Bakanlığınıza bağlı İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevinde yirmi üç yıla yakındır tek kişilik hücrede ve tecrit şartlarında tutulmaktadır. Kendisi, yirmi ayı aşkın müddettir ailesi ve avukatları ile hukuka alışılmamış halde, görüş hakkından yoksun bırakılmıştır. Meğer geçmiş yıllarda, kendisinin dışarıyla temas kurabildiği devirlerde Türkiye’de toplumsal barış ve demokratik tahlil umutları her seferinde büyümüş ve toplum nefes alabilmiştir.’

‘Şu anda ülkede derin bir yoksulluk, ekonomik kriz ve toplumsal buhranlar yaşanırken hükümetin içeride ve dışarıda sürdürdüğü çatışma ve tansiyon siyaseti büyük kayıplara, acılara yol açmaktadır. Halkın en büyük beklentisi bu yanılgılı siyasetlerden bir an evvel vazgeçilmesi; yoksulluğun, işsizliğin son bulacağı bir barış ve huzur ortamının sağlanmasıdır.  Ancak birçok yanılgılı siyasetin yanında İmralı Cezaevinde Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit de bu kaotik ortamı beslemekte, tansiyonu giderek tırmandırmaktadır. Bakanlığınızın esasen hukuka karşıt olan bu uygulamayı sonlandırmasının tüm Türkiye için daha iyi olacağına inanıyorum.’

16 Şubat 1999’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen Öcalan önce idam cezasına çarptırılmıştı. DSP-ANAP ve MHP hükümetinin idam cezasını kaldırması sonrası ise Öcalan’ın cezası ağırlaştırılmış müebbete dönmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu