Haber

Emine Erdoğan, deprem bölgesinde BM Habitat İcra Direktörü Şerif ile birlikte

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Gaziantep’in Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Nurdağı ve İslahiye ilçelerini ziyaret etti.

Nurdağı’nda “Tek Yürek Türkiye” olarak anılan meydanda yer alan tam donanımlı konteyner kenti ziyaret eden Emine Erdoğan ve Şerif, depremzede aileleriyle görüştü.

Konteyner kentte ailesiyle birlikte kalan depremzede Süleyman Atmaca da Emine Erdoğan ve Şerif’in halka açık bir yere geldiği isimler arasında yer aldı.

Emine Erdoğan ve Şerif aileye geçmiş olsun dileklerini paylaşırken, Atmaca ailesi de çocukları ile birlikte enkazdan kurtarıldıkları anları anlattı.

Emekli öğretmen Süleyman Atmaca, depremin ardından eşinin enkazı çakmakla yakarak sobayı yaktığını ve çocuklarıyla bağlantı kurduğunu belirtti.

O gün herkesin seferber olduğunu söyleyen Atmaca, “Allah hepsinden razı olsun” dedi. söz konusu.

Emine Erdoğan ve Şerif, konteyner kentte kalan depremzede Hidayet Bahar ve ailesiyle de bir araya gelerek ailenin bebeğine baktı ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

Hidayet Bahar, “Biz toplum olarak ayağa kalkmasını biliriz. Malatya’ya yine kayısı yemeye gideceğiz. Yine Hatay’a dondurma ve künefe yemeye gideceğiz. Kahramanmaraş’ta yine dondurma yemeye gideceğiz” dedi. Bunu söyleyen Emine Erdoğan, “Merak etmeyin tüm istekleriniz bunlar olacak” dedi. o cevapladı.

Depremzedeler için kurulan sosyal alanları incelediler

Öte yandan Emine Erdoğan ve BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Nurdağı’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan meydanda depremzedeler için oluşturulan sosyal alanları da inceledi. Erdoğan ve Şerif, sosyete pazarını, giyim ve yemek çadırlarını ziyaret ederek faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Çocuklar ve depremzedelerle yakından ilgilenen Emine Erdoğan ve Şerif, çocuklara oyunlarında eşlik etti.

Emine Erdoğan ve Şerif, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı çadırları ve aktivite alanlarını gezdi.

Kadın kooperatifi çalışmaları atölyesinde psikososyal destek ekibinin çalışmaları hakkında bilgi alan ve mesleki eğitim veren öğretmenlerle bir araya gelen Emine Erdoğan ve Şerif, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim alanlarını da inceledi. .

İslahiye’de konteyner kent ziyareti

Emine Erdoğan ve Şerif, Nurdağı’ndaki ziyaretlerinin ardından Islahiye semtine taşındı. Buradaki konteyner kentte de incelemelerde bulunan Emine Erdoğan ve Şerif, depremzedelerle bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

İslahiye’de depremzedelerin ailelerinin ihtiyaçları hakkında bilgi alan Emine Erdoğan ve Şerif, çocuklarla sohbet ederken, onlara top veren gençlerle voleybol oynadı.

Emine Erdoğan ve Şerif, konteyner kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile depremzedelere verilen hizmetler ve depremzedelerin ihtiyaçlarını değerlendirme toplantısına katıldı.

“Kalıcı konutlarımızı bir yıl içinde inşa edeceğiz”

Emine Erdoğan burada yaptığı konuşmada depremler nedeniyle zor günler yaşandığını belirterek, ilçeye giderken gördükleri manzaranın herkesi üzdüğünü söyledi.

Bundan sonra yapılması gerekenler konusunda uzmanların sonuca varacağını belirten Emine Erdoğan, “Kalıcı konutlarımızı bir yıl içinde yapacağız, Cumhurbaşkanımızın sözü var” dedi. söz konusu.

Depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı ve rahmet dilediğini ifade eden Emine Erdoğan, “Çok zor günlerden geçiyoruz.

“Her şeyi bizzat gördüm ve önerileri not ettim”

BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif de depremzedelere başsağlığı dilemek, acılarını ve dayanışma duygularını paylaşmak için geldiğini belirtti.

Felaketi bizzat görmek için burada olduğunu söyleyen Şerif, “Hepinizin acısını hissediyorum. Daha önce Malezya’nın belediye başkanıydım. 2004’te benim şehrim de tsunamiden etkilendi.” sözünü kullandı.

Şerif, grup arkadaşlarını Nurdağı ve İslahiye ilçelerine gönderdiğini ve dün gece kendisine deprem bölgelerindeki izlenimlerini anlatan bir rapor sunduklarını söyledi. Onları tartışacağız. Size en iyi şekilde nasıl hizmet verebiliriz onu konuşacağız.” dedi.

Şerif, dayanışma ruhunun ve sivil toplum kuruluşlarının deprem bölgelerinde yürüttükleri çalışmaların da değerli olduğunu söyledi. söz konusu.

Emine Erdoğan ve Şerif’e konteyner kenti ziyaretlerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve diğer yetkililer eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu