Ekonomi

Fırıncıların sorunları İstanbul Ticaret Borsası’nda görüşüldü

İstanbul Ticaret Borsası’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Sağlam Eser Platformu Lideri Celal Toprak’ın moderatörlüğündeki toplantının açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Borsası Meclis Lideri Ahmet Bülent Kasap gerçekleştirdi. Konuşmasında ekmeğin Türk toplumu için kıymetine dikkati çeken Kasap, şunları kaydetti:

“Ekmek, tarih kadar eski bir temel besin kaynağı. Bilhassa bizim kültürümüzdeki yeri çok farklı ve değerli. Toplumumuzda ekmek kutsaldır. Lakin bu kadar kutsal kabul ettiğimiz ekmeğin en çok israf edilen besin eserlerinden biri olması da çok acıdır. Gazetelerde ekmek, israf boyutuyla olduğu kadar hakkındaki tartışmalarla da gündeme gelir. Onlarca yıldır medyada hiç bitmeyen bir ekmek gündemi vardır. Gramajı tartışılır, fiyatı tartışılır, kalitesi tartışılır. Bu tartışmalara, her kesitten aktörler dahil olur. Bilim adamları konuşur, tüketici dernekleri konuşur, politikler konuşur. En az sesi çıkan, en az görüşüne başvurulan ise fırıncılar olur. Meğer fırıncı esnafı, ekmeğin zahmetini çeken, vefakar, kanaatkar, günün 24 saati çalışmak zorunda olan, ekmeği en düzgün bilen, ekmek hakkında konuşmaya en çok hakkı olan bir kesimin mensuplarıdır. Bu nedenle bugün toplantımızda en çok onlara kelam vereceğiz.”

Başkan Kasap, toplantının kapanışında her konuşmacının desteklediği ekmek çalıştayı önerisiyle ilgili, “Bence de çalıştay düzenlenmeli. Biz İstanbul Ticaret Borsası olarak, bu mevzuda üstümüze düşen vazifeleri yerine getirmeye hazırız” dedi.

“İstanbul’un kanayan yarası ruhsatsız fırınlar”

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ise ekmeğin sadece Türkiye’de değil, dünyada da en değerli besin hususlarından biri olduğunu belirterek, ekmekle ilgili İstanbul’da öteki vilayetlere nazaran daha fazla sorun olduğunu tabir etti.

Karaca, “İstanbul’da en büyük sorun ekmek üretim izni olmadığı halde belediyelerden alınan unlu mamuller üretim belgesi ile ekmek üreten fırınların çokluğudur. Bu sorun başta kapasite kullanımı düşüklü gibi birçok ek soruna yol açıyor. Tüm paydaşların katılımıyla yapılacak bir çalıştayda çözüm önerileri tartışılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Fırıncılar Odası Lideri Erdoğan Çetin de, İstanbul’da bir fırın enflasyonu olduğuna dikkati çekerek şu sözleri kullandı:

“Yüzlerce ruhsatsız fırın var. Birçok ruhsatsız fırın olması yenilerinin açılması için de cüret veriyor. Ya bu fırınlara bir defalığına ruhsat vermeli ve bir daha da göz yumulmamalı ya da gereği yapılmalı. Bu İstanbul’un kanayan yarası. Kapasite kullanımı düşük, işletmeler küçülüyor, sonuçta da maliyet yükseldiği için fiyat baskısı oluşuyor. Yani bu sorunun çözülmesi en çok vatandaşımızı mutlu edecektir. Ayrıyeten yabancı emekçilerin tarımda istihdamına müsaade verildiği üzere fırınlarda istihdamına da müsaade verilmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu