Haber

İGA’nın Hatay’da Kurduğu Konteyner Şehir 8 Mart’ta Hizmete Açılıyor

Yüzyılın felaketi olarak tanımlanan ve 11 ili doğrudan etkileyen depremlerin ardından en çok hasar gören illerden biri olan Hatay’da afetin yaralarını sarma çalışmaları hızla sürüyor. İGA, bölgedeki 350 konteynerlik şehir kurulumunu tamamlamak için yoğun çaba sarf ederken; 8 Mart prestijiyle yaklaşık 2.100 afetzedeyi ağırlamayı hedefliyor.

Türkiye, Kahramanmaraş’ta son yüzyılın en büyük felaketi olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen depremlerin yaralarını sarmaya çalışırken; İGA, depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da evsizlerin barınması için konteyner kent kurmak için geçtiğimiz hafta harekete geçti.

Hatay İl Jandarma Komutanlığının yanında yer alan ve Hatay Valiliği tarafından İGA’ya tahsis edilen 30 dönümlük arazi üzerine kurulacak 350 konteynerlik kentte 350 ailenin barınması planlanıyor. Tüm ekipman ve teçhizatı İGA tarafından üstlenilmiş olup; 13 Şubat’ta yapımına başlanan kent, 8 Mart prestijiyle depremzedeleri ağırlamaya hazırlanıyor. Çalışmaların hızla devam ettiği konteyner kentte 7/24 vardiyalı 89 işçi ve 34 iş makinesi çalışıyor .

20-26 Şubat ortasında İstanbul’dan sevk edilen 21 metrekarelik konteynerlerin her birinde mobilya, duş, tuvalet ve mutfak tezgahı bulunurken; her konteyner 5-6 kişilik bir ailenin geçici barınma ihtiyacını karşılayabilir. Kentte ayrıca yemekhane, mutfak, çamaşırhane, çocuk oyun alanı ve mescit gibi alanlar da bulunuyor.

“İGA İstanbul Havalimanı da olası bir İstanbul depremine hazır…”

Bilindiği üzere; Son yüzyılın en sarsıcı depremlerinin ardından gözler İstanbul’daki olası depreme çevrildi ve tartışma başladı. Bu doğrultuda; Türkiye’nin en büyük altyapı projesi olan İGA İstanbul Havalimanı için farklı kanallarda değerlendirmelerde bulunuldu. İGA İstanbul Havalimanı Planlama Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat’ın verdiği bilgiler; havalimanının yapıldığı yerin sağlamlaştırıldığı tarafta ise tüm tasarım süreçleri depreme uygun olarak yürütüldü.

2015 yılı tasarım aşamalarında İstanbul’da beklenen olası sarsıntı senaryolarının İstanbul Havalimanı’nda planlanan tüm tesis ve yapılar üzerinde beklenen etkileri dikkate alınmıştır. İGA bu amaçla Mayıs 2015 tarihli İstanbul Havalimanı Sismik Tehlike Raporu’nu hazırlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Sarsıntı Mühendisliği Bölümü Fahri Profesörü Mustafa Erdik, Sarsıntı Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan TürkkanVe Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Ansal Liderliğinde ulusal ve uluslararası bir ekiple çalıştı. Söz konusu raporda, gelişigüzel meydana gelebilecek bir depremin kaynak fayları üzerinde olası etkilerinin sarsıntı tehlikesi açısından belirlenmesi amacı ile bölgeye özel sismik tehlike değerlendirmesi yapılmış; Mekanların ve binaların tasarımında kullanılacak sarsıntı yükleri İstanbul Havalimanı’na özel olarak belirlendi.

İGA İstanbul Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat 475 yıl tekrarlama süresine sahip DD2* depreminin etkisinde kalan İGA İstanbul Havalimanı’nın tasarım ve inşaatının kesintisiz hizmet verme ilkesiyle tamamlandığını söyledi. “Kriterimiz, İGA İstanbul Havalimanı’nın beklenen İstanbul depremi sonrasında hasar görmemesi ve kesintisiz kullanım ilkesinin işlemesi üzerine kurulu. Beklenen İstanbul depreminde terminal, hava trafik kulesi, enerji merkezi, ARFF istasyonları, hava tarafı Pist-Apron-Taksiyollarında” diyen Polat; Havalimanı yapılmadan önceki jeolojik yapının değiştirilerek olası sarsıcı yükler de dahil olmak üzere havalimanı işletmeciliğine uygun hale getirildiğinin altını çizdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu