Ekonomi

İTO’dan ihracat artırıcı somut adımlar

İstanbul Ticaret Odasının (İTO), Kumaş Meslek Komitesi’nin dayanağıyla düzenlediği ikili iş görüşmeleri (B2B) programında Ukrayna, Belarus, Rusya, Bulgaristan, Kırgızistan, Polonya, Portekiz ve Romanya’dan gelen 156 ithalatçı firma, İTO üyesi ihracatçılarla bir araya geldi.

İTO’dan yapılan açıklamaya nazaran, 2019’u “Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı” ilan eden İTO, sektör odaklı ihracat programlarına devam ediyor.

İTO’nun, Kumaş Meslek Komitesi’nin desteğiyle düzenlediği B2B programında Ukrayna, Belarus, Rusya, Bulgaristan, Kırgızistan, Polonya, Portekiz ve Romanya’dan gelen 156 ithalatçı firma, İTO üyesi ihracatçı firmalarla buluştu. Alıcı firmalar, Türk firmaları ile birçok sipariş muahedesi yaptı.

Programa katılan İTO Lideri Şekib Avdagiç, firmaların stantlarını dolaşarak ihracatçı firmaları tebrik etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Avdagiç, şunları kaydetti:

“Firmalarımız ihracat kapasitelerini ne kadar çok geliştirir ve maksat pazarlarını ne kadar genişletirse yatırım ve istihdam da o kadar artacaktır. İTO olarak tüm üyelerimizle birlikte ihracata odaklandık. Dokuma kesimimize, B2B ile yeni bir ihracat ufku, yeni bir ihracat imkanı sağladık. Zira Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğinin en büyük itici motoru ihracat olacaktır. Ekonomide ihtiyacımız olan atılımın tek yolu üretim-ihracat-yatırım eksenidir. İTO olarak sektörlerimize gereken tüm desteği vermeyi ve onları ihracata yönlendirmeyi sürdüreceğiz.”

Avdagiç, toplantının önemine işaret ederek, “Kumaş sektöründe gerçekleştirdiğimiz bu B2B buluşması, İTO’nun ihracat atılımının önemli bir başlangıcıdır. İstanbul’u kumaş, hazır giysi ve konfeksiyon dallarının alım heyetleri ve memleketler arası sunumları için bir pazarlama merkezi haline getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, kumaş ihracatçılarını 8 ülkeden gelen 156 ithalatçı-alıcı firma ile buluşturduklarını bildirdi.

“Meslek okullarının ufku ile kesimleri sentezledik”

Etkinliğin iştirakçileri ortasında İTO’nun hamilik modeliyle takviye verdiği 54 meslek lisesinden biri olan Mediha Engizer Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi de yer aldı.

Okulun öğrenci ve öğretmenleri ile bir müddet sohbet eden İTO Lideri Avdagiç, hamilik modelinde, mesleksel okulların ufku ile bölümlerin beklentilerini sentez haline getirdiklerini belirtti. Avdagiç, mesleksel okulların bu model ile güçleneceğine ve oluşturacağı sinerji ile dallara daha çok katkı sunacağına yürekten inandıklarını vurguladı.

Kumaşta ihracat maksadı 11 milyar dolar

Bu ortada B2B programının sonunda ihracatçı firmalarla istişare toplantısı gerçekleştiren İTO İdare Heyeti Üyesi Burhan Polat, firmaların tertibin, ileri kademelerde fuara dönüşmesi formundaki taleplerinden memnuniyet duyduklarını aktararak, yapılan yeni ihracat mutabakatlarının hem kesime hem de ülke iktisadına katkı sunacağını kaydetti.

Aksesuar ile birlikte geçen yıl 10,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kumaş dalında 2019 ihracat beklentisinin en az 11 milyar dolar olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu