Teknoloji

Japonya’nın “Uyuyan” Ay Kaşifi ile İlgili Sorun Çözüldü

Uzay çalışmalarını sürdüren ülkeler arasında yer alıyor. Japonya , Ay’a bir modül göndererek modülün yumuşak iniş yapmasını sağladı. İnişin ardından aracın güneş panelleri yanlış yöne baktığı için araç uyku moduna alındı. Güneşin açısı değiştikten sonra araçtan tekrar sinyaller gelmeye başladı.

Ne kadar süre keşfedebileceği bilinmiyor.

Kısaca İNCEçağrılan araçla Japonya ABD, Sovyetler Birliği, Çin ve Hindistan’ın ardından bunu başaran beşinci ülke oldu. Araç, uyku moduna geçmeden önce mevcut durumuna ilişkin detayları, Ay yüzeyine inişine ilişkin görüş ve verileri aktarmayı başardı. JAXA grubu konuyla ilgili şu yorumu yaptı: ” Pek çok verinin elde edildiğini doğruladığımızda rahatladık ve heyecanlanmaya başladık.” açıklamasını yaptı.

SLIM de yanında taşıyor iki küçük keşif aracı İnmeden hemen önce fırlatmayı başardı. Modüldeki bu iki araç dışında, Ay’ın jeolojik yapısının incelenmesi Bu amaç için bir kızılötesi kamera bulunmaktadır. Bu görevle Japonya, Ay’da su ve insan yaşamı için gerekli olan diğer şeylerin izlerini bulmaya çalışıyor. Ay’ın engebeli kutuplarının da keşfedilmesi amaçlanıyor. Projenin 20 yılı aşkın bir geçmişi var.

Aya inişlerde tarihler büyük önem taşıyor.

Ay’ın günleri gezegenimizdekilerden biraz farklıdır. Araçlar genellikle Ay gününün erken saatlerinde, Güneş’in doğu ufku üzerinde yükseldiği saatlerde boşaltılmaya çalışılıyor. Yani bize göre iki hafta süren bir gündüz süresi. güneşten kullanıldı. Bu günden sonra iki haftalık bir karantina dönemi başlıyor.

JAXANASA’nın Artemis programı kapsamında NASA, önümüzdeki birkaç yıl içinde Ay’a astronot göndermeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu