Haber

Pakistan: Kadın göstericileri darp eden üç polis açığa alındı

Pakistan’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gösteri yapan kadınlara cop kullanan 3 polisin görevden uzaklaştırıldığı ve polis müdahalesiyle ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. Başkent İslamabad’da kadın hakları ihlallerini protesto amacıyla yürüyüş düzenleyen yüzlerce gösterici, gösteri alanına girerken polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Gösteriyi düzenleyenler, yürüyüşün kadınların anayasal olarak güvence altına alınan haklarını savunmak için düzenlendiğini bildirdi.

İslamabad Polis Departmanı sözcüsü, göstericilere karşı resmi bir güç kullanma emri olmadığını belirterek, “Baton kullanan polisler görevi kötüye kullanmaktan açığa alınmıştır” dedi.

EMNİYET KURUMU ETKİLENDİ

İslamabad Polis Teşkilatı Genel Müfettişi Akbar Nasser Khan da söz konusu üç polis memuru hakkında soruşturma emri verdi. Diğer polis memurlarının şiddet olaylarına karışıp karışmadığının araştırıldığı da bildirildi.

İslamabad Polis Departmanı dün kadın göstericilerden özür diledi ve şiddet kullanımının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Açıklamada, polis gücünün “kadın haklarının korunması mücadelesinde göstericilerle dayanışma içinde olduğu” belirtildi.

‘DİNİ FANTASTİK ONLARI UYARDI VE ŞİDDET UYGULADI’

Gösteriyi düzenleyenlerden akademisyen ve toplumsal cinsiyet çalışmaları uzmanı Dr. Farzana Bari, polis şiddetini kınadı ve polisin kadınları koruma görevini yerine getirmediğini söyledi. Yüzünde çizikler ve elinde doku hasarı olan Bari, polis tarafından dikenli tellerin üzerinden itildi.

Bari, iki transın polis şiddeti nedeniyle hastaneye kaldırıldığını belirterek, “Polis daha önce dinci fanatiklerin saldırı ihtimalini öne sürerek bizden gösteriyi iptal etmemizi istemişti. Ama kendileri şiddet kullandılar.”

Pakistan’daki bazı muhafazakar gruplar, geçen yıl gerekirse bu tıbbi gösterileri zorla engelleyecekleri tehdidinde bulunmuştu. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu