Haber

Polonya Başbakanı Tusk, Macron’la görüşmesinde Avrupa’nın güvenli bir kıta olması gerektiğini vurguladı

Fransa’nın başkenti Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelen Polonya Başbakanı Donald Tusk, “Avrupa Birliği’nin veya NATO’nun alternatifi yok. Avrupa güvenli bir kıta olmalı.”

Polonya Başbakanı Donald Tusk, resmi ziyareti kapsamında Fransa’ya geldi. Tusk, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile başkent Paris’teki Elysee Sarayı’nda bir araya geldi. Liderler ikili görüşme öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi. Tusk, yaptığı açıklamada, kendisinin ve Macron’un birbirlerini yıllardır tanıdıklarını, arkadaş olduklarını ve birbirlerine her zaman güvenebileceklerini belirterek, bu zor dönemde Polonya ile Fransa’nın tutumlarının çok benzer olduğunu belirtti.

Tusk, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı dikkate alındığında bu tutumun hem ikili hem de Avrupa içi meseleler için geçerli olduğu kadar, Avrupa’nın güvenliği ve jeopolitik konumuyla ilgili meseleler için de geçerli olduğunu belirterek, “Şunu bir kez daha açıkça vurgulamak istiyorum: Paris.” Avrupa Birliği’nin, Transatlantik işbirliğinin, NATO’nun alternatifi yok. Avrupa sadık olmak zorunda. Bu, AB, Fransa ve Polonya’nın kendi sınırlarını, topraklarını ve müttefiklerini korumaya ve desteklemeye hazır güçlü devletler olmaları gerektiği anlamına geliyor. “Geliyor” dedi.

“Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için”

Alexandre Dumas’nın Üç Silahşörler kitabındaki “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” sözlerini hatırlatan Tusk, inançlı bir Avrupa için mega plana ihtiyaç olduğunu söyledi. Tusk, “Bugün enerji, gıda ve savunmanın ortak güvenliğimizin üç temel direği olduğunu söyleyebilirim. Polonya ve Fransa’nın bu alanda yoğun iş birliğine devam etmesini diliyorum.”

“Avrupa, NATO’yu tamamlayacak ve Kuzey Atlantik İttifakının ana direğini oluşturacak bir güvenlik ve savunma gücü olmalıdır.”

Macron, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da sıkılaştırılacağını ve yeni anlaşmalara imza atacaklarını belirtti. İkili görüşmede AB’nin güvenliği, enerji güvenliği ve Ukrayna’daki savaşı da ele alacaklarını belirten Macron, Avrupa’nın güvenliğinin Ukrayna ile doğrudan temas halinde olduğunu söyledi. Macron, “Avrupa, NATO’yu tamamlayacak ve Kuzey Atlantik İttifakının ana direğini oluşturacak bir güvenlik ve savunma gücü olmalıdır.” dedi.

Tusk, Paris ziyaretinin ardından Almanya’nın başkenti Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelecek. -PARİS

habergolcuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu