Haber

Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan’dan OHAL kararına yine destek

Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 10 ilde OHAL’in 3 ay gecikmeli ilan edildiğini belirterek, “Afet bölgesinin olağanüstü hal ilan edilmesi geç kalınmıştır. ama olumlu karar.”

Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin afet yönetiminin deprem bölgesindeki yaraları sarması yönündeki önerilerini de paylaşarak, afet bölgesinde açıklanan OHAL kararını da pekiştirdi. Erbakan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 10 ilde 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin, “Afet bölgesinin olağanüstü hal ilan edilmesi geç kalınmış ama olumlu bir karardı.”

“Parti olarak devletimizin ve milletimizin emrindeyiz”

Erbakan yaptığı açıklamada, “Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yaparak genel durum hakkında bilgi aldık.Refah Partisi olarak devletimizin ve milletimizin hizmetindeyiz, yaraları bir an önce sarmak için tüm teşkilatlarımızla sahada olduğumuzu belirttik. Felaketin ilk anından itibaren Refah Partisi, acil kriz masaları genel merkezimizde ve il başkanlıklarımızda kurulmuş, bağışlar yapılmış, teşkilat mensuplarımızın bölgede ihtiyaç duyduğu iş makineleri ve vatandaşlarımızın olumsuz etkilendiği insani yardım malzemeleri afet tarafından ihtiyaçlar karşılanmış olup, bölgedeki ihtiyaçlar tespit edilerek temin edilmiştir. veya devam etmektedir. yetkili kurumlarla koordineli bir şekilde afet bölgesine

“OHAL kararı gerçek ama geç kalınmış bir karardır”

Erbakan, afet bölgesindeki yaraların sarılması için acilen alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

“Bölgeye çevre illerin valilerini atamak yerine, bölgeye merkez valilerden çok valiler atamak daha doğru olacaktır. Çevre illerin valilerinin kendi illerine dönerek yardım faaliyetlerini koordine etmeleri yardım faaliyetlerini artıracaktır. en hızlı yardımın gelmesi gereken çevre illerdeki lojistik faaliyetlerin etkinliğinin artırılması, oluşturulacak bölgelere kervanların konuşlandırılması ve geçici barınma ihtiyacının bir kısmının bu şekilde karşılanması, Güvenlik Güçlerimizin bu konuda daha geniş bir misyon üstlenmesi gerekmektedir. oluşabilecek yağma, hırsızlık gibi durumların kontrol altına alınması ve genel asayişin sağlanması için kamu görevlileri idari izinli olarak bölgede çalışmak üzere görevlendirilmelidir. Çıkarılacak bir kararname ile istisna yapılmalı Toplu alımlarda her türlü vergi kaldırılmalıdır. bölgeye sevk edilecek çadır, konteynır, ısıtıcı, powerbank, kışlık giysi, battaniye ve gıda maddeleri. OHAL kapsamında çevre illerdeki otellerin işletilmesi valiliklerin emrine verilmeli ve geçici barınma ihtiyacının giderilmesi için devreye alınmalıdır. Ülke genelinde ambulanslara kota ayrılmalı ve acilen afet bölgesine yönlendirilmelidir.”

“Yıkılan binaların sorumluları hesap vermeli”

Yaşanan facianın ülkemizin deprem bölgesi olduğu gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze getirdiğini kaydeden Erbakan, şöyle devam etti:

“Ülkemizde yapılaşmaya izin verilecek alanların deprem riski açısından uygun alanlar olması, yapı denetimlerinin olması gerektiği gibi yapılması, imar affı gibi düzenlemelerin gündemde olmaması büyük değer taşıyor. yine deprem vergilerinin yerinde kullanıldığını, ayrıca depremde yıkılan binaların incelenip sorumlularının adalet önünde hesap sorulacağını, kontrol noktasında ihmali olanların kim olduğu belirlenerek hakkında yasal süreç başlatılmalıdır. yıkılan yeni kamu binalarının kesin kabullerinde imzalar atılmıştır.Yüce Allah ülkemizi, milletimizi ve tüm insanlığı bu musibetlerden korusun.Milletimizin bir daha böyle ağır imtihanlarla karşılaşmamasını temenni ediyorum.Tüm camiamıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Süreci yakından takip ettiğimizi aziz milletimize bir kez daha arz eder, kamuoyuna saygıyla sunarız.” – ANKARA

lapseki-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu