Ekonomi

Terry Gou Foxconn Grubu yönetim kurulundan istifa etti

Tayvan’ın 2024 liderlik seçimlerinde bağımsız adaylığını açıklayan işadamı Terry Gou, kurduğu uluslararası endüstriyel üretim şirketi Hon Hai/Foxconn Cluster’ın yönetim konseyinden istifa etti.

Şirketten yapılan açıklamada Gou’nun “kişisel nedenlerden” dolayı yönetimden ayrıldığı belirtildi.

Apple başta olmak üzere birçok uluslararası elektronik firmasına taşeronluk ve tedarik hizmetleri sağlayan şirketin kurucusu multi milyoner iş adamı, 28 Ağustos’ta Tayvan’da 2024 yılında yapılacak liderlik seçiminde bağımsız aday olduğunu duyurdu.

İktidardaki Demokratik İlerici Parti’yi (DPP) eleştiren adaylık açıklamasında Gou, partinin politikalarının Tayvan’ı “Çin ile savaş riskiyle karşı karşıya bıraktığını” savundu ve “Tayvan’ın yeni bir Ukrayna olmasına asla izin vermeyeceğim” dedi. sözünü kullandı.

Gou’nun bağımsız adaylığının kabul edilebilmesi için 45 gün içinde yaklaşık 290.000 seçmenin, yani Tayvan’ın son parlamento seçimlerinde oy kullananların en az yüzde 1,5’inin imzasını toplaması gerekiyor.

Tayvan’da 13 Ocak 2024’te yapılacak liderlik seçimleri için Demokratik İlerici Parti’den (DPP) Tayvan Lider Yardımcısı Lai Ching-te, ana muhalefetteki Milliyetçi Parti’den (Koumintang/KMT) Yeni Taipei Belediye Lideri Hou Yu-ih. ve Pekin hattındaki Tayvanlı Halk Halkı. Partinin (TPP) genel lideri Ko Wen-je adaylığını açıkladı.

Analistler, siyasi olarak Koumintag’a yakın olan ve 2020 liderlik seçiminde bu partiden liderliğe aday olan Gou’nun, muhalefetin oylarını bölme ihtimali nedeniyle iktidar partisine avantaj sağlayabileceğine dikkat çekiyor.

Gou’nun sahibi olduğu Hon Hai/Foxconn Group, 767.000 çalışanı ve 200 milyar doları aşan yıllık cirosu ile dünyanın en büyük elektronik üretim hizmetleri sağlayıcısı olarak biliniyor. Şirket, Çin’deki fabrikalarında, Apple’ın iPhone ve iPad’i, Amazon’un Kindle’ı, Sony’nin PlayStation’ı ve Microsoft’un Xbox’ı gibi yepyeni tasarım cihazlarının taşeronluğunu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu