Teknoloji

Türkiye Chip Üretimine Başlıyor! Peki Hangi Adımlar Atılacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda yerli çip üretimi konusunda yeni bir atılım gerçekleştirmişti. Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi ile yürütülecek proje için çalışmalara başlandı. Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, kelam çalışmalarına ışık tuttu ve gelecekte atılacak adımlar hakkında değerli açıklamalarda bulundu. Detaylar burada…

Türkiye, dünyada 169 departmanı derinden etkileyen chip krizini avantaja çevirmek için harekete geçti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerli ve milli çip tesisleri kurmayı ve 12 ay içinde ilk üretimi gerçekleştirmeyi taahhüt eden projeye imza attı.

TÜBİTAK ve Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi ile birlikte yürütülecek projenin ilk adımı için çeşitli çip tasarımcılarına 600 milyon TL’lik destek paketi açıklandı.

Projeyi esas alan tasarımcılar, chip ihtiyacı olan büyük firmalarla ortak çalışarak yeni üretim planında rol alacak.

Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir de Elazığ ziyaretinde yeni çip üretim projesi hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

Memleketi Elazığ’da yeni çip üretimi hakkında da konuşan Prof.

İsmail Demir, Elazığ merkezli proje için TÜYAR isimli yeni bir şirket kurulduğunu yaptığı açıklamalarda duyurdu.

Savunma Sanayii Lideri, Chip konusunda TÜYAR diye bir şirket kurduk. Bu şirketin ana görevi Türkiye’nin çip politikasını oluşturmak ve çip üretimi ile ilgili işbirlikleri ve yatırımlar yapmaktır. Elazığ’da talaş kaplama işlemini TÜYAR firması ile gerçekleştireceğiz.terimleri kullandı.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce proje kapsamında 12 ayda yerli cips üretilebilir mi? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu