Ekonomi

ABD borsaları 50 trilyon dolarlık değerlemeyle lider konumda, teknoloji sektörü önemli bir etken

Goldman Sachs’a göre ABD borsası, yaklaşık 50 trilyon dolarlık değeriyle küresel hakimiyetini sürdürüyor. Bu değerleme Çin ana karasındaki pazarın neredeyse beş katıdır ve ABD’nin mali üstünlüğünün altını çizmektedir. Küresel pazarın diğer önemli oyuncuları arasında Japonya, Hong Kong ve Hindistan yer alıyor.

Bu üstünlük, İngiliz teknoloji devi Arm’ın Londra yerine New York’ta halka açılmayı tercih etmesiyle daha da vurgulanarak, ABD pazarının küresel şirketler açısından çekiciliği pekiştirildi. ABD pazarı son yirmi yılda %250 oranında büyüyerek önemli bir büyüme kaydetti. Bu büyümenin en önemli itici güçlerinden biri, şu anda toplam pazarın %28’ini oluşturan teknoloji sektörü oldu.

Buna karşılık, Japonya ve Avrupa’daki teknoloji segmentleri kendi pazarlarının yalnızca %13’ünü ve %7’sini temsil ediyor. ABD’nin Küresel İnovasyon Endeksi’nde İsviçre’den sonra ikinci sırada yer alması bu büyümenin desteklenmesinde önemli rol oynadı. Bu sıralama, yatırım çekmeye ve pazar genişlemesini teşvik etmeye devam eden güçlü ve yenilikçi bir ekonomiyi gösteriyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu