Haber

AK Parti’li Sürekli’den “antik kent alanında imar” eleştirisi

AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima, İzmir Büyükşehir Belediyesinin 12 İyon kentinden biri olan Urla’daki Klazomenai bölgesini imara açma kararı alarak rant fırsatçılığı yaptığını ileri sürdü.

AK Parti Vilayet Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Kerem Ali Daima, “Türkiye Yüzyılı Buluşmaları” kapsamında Konak ilçesinde Tüm-Yerel-Sen ve Memur-Sen temsilcileriyle bir ortaya geldi. Daima, Urla ilçesinde de esnaf ziyaretinde bulundu ve vatandaşlarla sohbet etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daima, Klazomenai Antik Kenti’nin bulunduğu alanın imara açma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesinin rant fırsatçılığı yaptığını savundu.

Klazomenai’nin büyük bir tarihi kıymet olduğuna işaret eden Daima, “İşlerine gelince yeşil ve tarih; işlerine gelmeyince katli vacip, engellemek mübah. Buradaki antik kenti imara açanlar, Buca Cezaevi yeri için yıllarca AVM hayali kuranlardır. Bergama’da Millet Bahçesi Projesi ile sağlanacak yeşil alana köstek olanlardır. Tunç Soyer; Klazomenai’nin talanına imza atarak, kültür ve tarih korumacılığının da sözde olduğunu ispatlamıştır.” sözlerini kullandı.

İlgili plan değişikliğinin daha evvel de meclise sunulduğunu ve reddedildiğini aktaran Daima, “Cumhur İttifakı olarak sonuna kadar ‘Hayır’ dediğimiz bu değişikliğin 10 ay önce oy birliğiyle reddedilmesine rağmen bugün hangi gerekçelerle kabul edildiği, meselenin adrese teslim bir planlama olduğu gün gibi ortadadır.” tabirlerini kullandı.

Sürekli, Urla’da İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle yapılmak istenenin “bir tarih kıyımı” olduğunu savunarak, şunları kaydetti:

“Kılıfına uydurmaya çalıştıkları bu plan değişiklikleri, İzmir’in dört yanında, diğer talanları, hukuksuzlukları da beraberinde getirecek bir emsal oluşacaktır. Bu kentin zahmeti sayelerinde dolmamakta; çok tahlil bekleyen sorun varken, onlar hak hukuk çiğneme kıymetine bildiklerini okumaya devam etmektedir. Bir kaşık suda fırtına koparan ilgili odalar ise CHP’li Büyükşehir Belediyesinin arka bahçesi gibi hareket etmekte, ne hikmetse İzmir’in bedellerinin, tarihinin katline sessiz kalmaktadır. İzmir kamuoyu bilmeli ki bu kentin tek bir çakıl taşına ziyan gelmesine müsaade vermeyeceğiz. İtiraz ve dava sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağız. İzmirliyi uykuda sanmasınlar, hafife almasınlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu