Ekonomi

Beyaz Saray LNG ihracatının durdurulmasını kaldırmayı değerlendiriyor

ABD’li yetkililer, Ukrayna için yeni bir yardım paketinin Kongre’den geçmesini kolaylaştırmak amacıyla, Başkan Joe Biden’ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracat başvurularına yönelik onayları durdurma kararını kaldırmayı değerlendiriyor. Çevresel kaygılar nedeniyle Ocak ayı sonunda başlatılan durdurma, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadelesine destek toplamak için yapılan müzakerelerin bir parçası olarak geri alınabilir.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Pazar günü Fox News’e yaptığı açıklamada duraklamanın kaldırılmasının Ukrayna’ya yardım için iki partinin desteğini sağlamaya yardımcı olabileceğini belirtti. Önemli gaz üretimine sahip bir eyalet olan Louisiana’yı temsil eden Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş çabalarını baltalamada LNG ihracatının stratejik önemini vurguladı.

Beyaz Saray kaynakları, duraklamanın yakın vadeli LNG ihracatını etkilememesi koşuluyla yönetimin bu tavize açık olduğunu öne sürüyor. Ancak Beyaz Saray konuyla ilgili resmi bir yorumda bulunmadı ve Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre Pazartesi günkü brifing sırasında tartışmayı varsayımsal olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz yıl en büyük LNG ihracatçısı olan ABD, halihazırda onaylanmış projelerle ihracat kapasitesini daha da arttırma yolunda ilerliyor. Bu büyüme, Avrupa’nın Şubat 2022’de başlayan Ukrayna’da devam eden çatışma ortamında Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Aktivistler, yerel topluluklarda kirlilik, fosil yakıt bağımlılığının sürdürülmesi ve artan sera gazı emisyonları da dahil olmak üzere artan LNG ihracatının çevresel etkileri hakkında endişelerini dile getirdiler. LNG’nin savunucuları, devam eden bir duraklamanın Asya ekonomilerini kömüre doğru itebileceğini ve Avrupa’nın enerji çeşitlendirme çabalarını zorlaştırabileceğini savunuyor.

Ukrayna’ya yardım paketini de içeren ulusal güvenlik ek tasarısı için iki partili destek güçlü görünmektedir ve Senato’nun Şubat ayında kabul ettiği tasarıya benzer bir onay marjı söz konusudur. Ancak partisinin muhafazakâr kanadının baskısıyla karşı karşıya kalan Johnson, yardımın Temsilciler Meclisi’nde oylanmasını engelledi.

LNG’nin durdurulma ihtimalinin ortadan kalkması, özellikle enerji üreten eyaletlerdeki Cumhuriyetçilerin çıkarlarıyla örtüşüyor ve parti içi baskının bir kısmını hafifletebilir. Meclis önümüzdeki hafta yeniden toplanacak.

Aralarında Pennsylvania’dan Demokrat Bob Casey ve John Fetterman ile Colorado’dan Michael Bennet’in de bulunduğu gaz üreticisi eyaletlerin senatörleri de LNG ihracatının durdurulmasına ilişkin endişelerini dile getirdiler. Johnson, LNG duraklamasının sona erdirilmesini değerlendirmenin yanı sıra, Ukrayna’nın yeniden inşasına yardımcı olmak için Rus varlıklarına el konulmasını kolaylaştıracak “REPO Yasası “nı Ukrayna yardım tasarısına dahil etmeyi düşünüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu