Haber

Slovenya’nın yeni Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar

Slovenya’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu, Natasa Pirc Musar’ın zaferiyle tamamlandı.

Slovenya Devlet Seçim Kurulunun (DVK) resmi sitesinde yer alan bilgilere nazaran, oyların yüzde 99’luk kısmı sayıldı.

İkinci tura kalan iki adaydan, Slovenya Korsan Partisi ile Avrupa Yeşiller Partisinin desteğini alan bağımsız aday Pirc Musar, oyların yüzde 53,86’sını alarak yüzde 50’lik barajı geçti. Musar, ülkenin yeni ve ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, bir önceki turda en çok oyu alan Slovenya Demokratik Partisinin (SDS) desteklediği bağımsız aday Anze Logar’ın oy oranı ise yüzde 46,14’te kaldı.

Seçimlerde, kayıtlı 1 milyon 696 bin 893 seçmenin yüzde 53’ü sandığa giderek oy kullandı.

ZAFER AÇIKLAMASI

“Çelik Kadın” olarak bilinen 54 yaşındaki Pirc Musar yaptığı birinci açıklamada, Slovenya’nın kararlı, dürüst, samimi, hoşgörülü ve saygılı bir diyaloğu savunacak bir cumhurbaşkanını hak ettiğini söyledi.

Pirc Musar, “Son beş ayda güzel Slovenya’mızda yaptığım seyahat sırasında vatandaşlardan bağımsız ve siyasi pürüzü olmayan bir cumhurbaşkanı istediklerini duydum. Bugün sandıkta bu iradeyi lisana getirdiklerine düşünüyorum.” dedi.

Pirc Musar’ı tebrik etiğini dile getiren diğer aday Logar ise yaptığı açıklamada, “Pirc Musar hepimizi dinlerse yeterli bir cumhurbaşkanı olacak. O vakit farklılıkların üstesinden gelmek için takviyemizi alacak.” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu