Haber

Bosna-Hersek Mahkemesi Milorad Dodik hakkındaki iddianameyi onayladı

Bosna Hersek Mahkemesi, ülkedeki iki taraftan biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin lideri Milorad Dodik hakkında Yüksek Temsilcinin kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle hazırlanan iddianameyi onadı.

Bosna Hersek Mahkemesi, 1992-1995 yılları arasında savaşı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasını denetlemek üzere uluslararası toplum tarafından seçilen Yüksek Temsilcinin kararlarını uygulamayı reddeden Sırp lider Milorad Dodik hakkındaki iddianameyi onadı. Dodik’in avukatlarının iddianameye karar verecek hakimi değiştirme girişimi Bosna Hersek Mahkemesi heyeti tarafından reddedildi. İddianamenin onaylanmasıyla Dodik’in yanı sıra Sırp Cumhuriyeti’nin resmi gazetesinde tartışmalı bir makale yayınlayan Sırp Cumhuriyeti Resmi Gazete Yöneticisi Milos Lukic hakkında da yasal süreç resmen başlatıldı. Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi tarafından iptal edildi.

Dodik hakkında iddianame hazırlama süreci, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının taraflarda uygulanmamasına ilişkin özel bir yasayı kabul etmesiyle başladı. Sırp Cumhuriyeti taraf parlamentosu tarafından 27 Haziran’da kabul edilen tartışmalı yasa, birkaç gün içinde Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt tarafından iptal edildi. Üstelik karar iptal edilmiş olmasına rağmen Sırp Cumhuriyeti Resmi Gazetesi’nde yayımlandı.

Dodik ve Sırp Cumhuriyeti taraf hükümeti, Yüksek Temsilci Schmidt’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmaması nedeniyle hiçbir meşruiyetinin olmadığını savunuyor.

İddianamenin onaylanmasına tepki

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Sırp Üyesi Zeljka Cvijanoviç, Dodik hakkındaki iddianamenin kabul edilmesinin Sırp Cumhuriyeti ve Sırp yetkililere yönelik siyasi karalama kampanyasının devamı olduğunu söyledi. Cvijanoviç, bu durumun hukuk ve adaletle hiçbir ilgisinin olmadığını, tek amacın Sırp Cumhuriyeti’nin mülklerinin gasp edilmesine ve Sırp Cumhuriyeti’nin yetkilerinin elinden alınmasına direnenlerin ortadan kaldırılması olduğunu savundu.

Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Radovan Viskovic, Dodik hakkındaki iddianamenin kabul edilmesinin şaşırtıcı olmadığını, bu durumun Sırp Cumhuriyeti’ne yönelik saldırıların devamı olduğunu savundu.

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi Lideri Nenad Stevandiç, iddianamenin kabulünün yapay bir girişim ve Sırp Cumhuriyeti kurumlarına yönelik organize bir saldırının bir parçası olduğunu iddia etti. Stevandic, “Buna bir cevabımız olmadığını sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Biz iddianameden korkmuyoruz. Onlar bizim cevabımızdan korkmalılar. Bu barışa, Dayton Barış Anlaşması’na bir saldırıdır. ve Yüksek Temsilcinin gayri meşru kararlarıyla hukuki sonuç elde edilmeye çalışılması.” – SARAYBOSNA

haberderepazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu