Haber

CHP’li Tuncay Özkan: Osmaniyeli gazeteciler serbest bırakılsın

ANKARA – CHP Genel Lider Başdanışmanı Tuncay Özkan, Osmaniye’de sosyal medyadan soru sorduğu için tutuklanan gazeteciler hakkında açıklama yaptı. Özkan, “Gazetecilik suç değil, halkın haber alma ihtiyacına yönelik bir kamu hizmetidir” dedi. Osmaniyeli gazeteciler İbrahim İmam ve Ali İmam bir an önce serbest bırakılmalıdır.

‘GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI’

CHP Medya ve Kurumsal İrtibat Genel Başkanı Başdanışmanı Tuncay Özkan, Osmaniye’de tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini belirterek, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

GAZETECİLERİN TUTUKLANMASI AKILDIR: Gazetecilik, halka doğru bilgiye ulaşmak amacıyla yapılan bir meslektir ve bu yönüyle anayasal bir haktır. Bu mesleğin en temel unsuru soru sormaktır. Gazetecileri soru sordukları için tutuklamak en hafif tabirle akıl tutulmasıdır. Gazetecilerin sosyal medya hesaplarından Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara’ya sordukları soru nedeniyle tutuklanmasıyla yapılmak istenen, yaratmak istedikleri kaygı bulutuyla gerçeklerin önünü kesmeye çalışmaktır. Ancak artık mızrak çuvala sığmıyor, gerçekler dilden dile dolaşıyor, gazetelere yazılıyor, ekranlardan taşıyor, stadyumlarda sloganlara dönüşüyor. Sorulan sorulara cevabı olmayanların zulmü artık hiçbir gerçeğin üzerini kapatamaz.

GERÇEĞİN ER YA DA GEÇ ORTAYA ÇIKACAĞI VURUŞU VARDIR: Depremzedelere dağıtılacak çadırların depoda beklediği ihbarı üzerine Belediye Başkanı’na soru soran Osmaniyeli gazeteciler, İbrahim İmam ve Ali İmat bir an önce serbest bırakılmalıdır. Bu anayasal bir haktır ve bu hakkın gereği olarak gazeteci meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Halk adına sorular soruldu. Bu kadar eksikliğin, bu kadar hatanın olduğu ve bir tek istifanın bile olmadığı bir ortamda, bunu hatasız söyleyenleri dokuz köyden kovmak, sorularına cevap bulamayanları kurtarmayacaktır. Unutma, gerçek er ya da geç ortaya çıkma alışkanlığına sahiptir. Gazetecilik kabahat değil, halkın bilgilenmesi ihtiyacına yönelik bir kamu hizmetidir ve Osmaniyeli gazeteciler İbrahim İmam ve Ali İmam bir an önce serbest bırakılmalıdır.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu