Yaşam

Çizgili Pijamalı Çocuk’un yazarı John Boyne’un sosyal medyayı alt üst eden yeni kitabı: Echo Chamber

Dijital çağın bir sonucu olarak kullanımı giderek yaygınlaşan sosyal medya platformlarının insanların yaşamları üzerindeki etkileri artık çağdaş edebiyatın konusu haline gelmiştir. Daha önce 2. Dünya Savaşı sırasında iki çocuğun arkadaşlığını konu alan Çizgili Pijamalı Çocuk adlı kitabıyla tüm dünyada büyük ilgi gören İrlandalı yazar John Boyne, son yazısında çok güncel bir konuyu, sosyal medyanın hakim olduğu günümüz dünyasını ele aldı. romanı Yankı Odası.

Boyne romanında sosyal medya bağımlılığına ve bu medyanın içinde hapsolduğumuz yankı odalarının hayatımızı nasıl dönüştürdüğüne odaklandı. Delidolu Yayınları tarafından basılarak raflardaki yerini aldı.

Delidolu Yayınları Yayın Müdürü Ayşegül Utku Günaydın, İrlanda Edebiyat Ödülleri’nde finalist olan ve yayımlandığı ülkelerde çok konuşulan Echo Chamber romanı hakkında şunları söyledi:

“İlgiyle okunacak bir roman”

John Boyne romanında sosyal medyanın toplum ve bireyler üzerindeki etkilerini farklı açılardan ele alıyor. Yarattığı karakterlerle gerçeklik anlayışımızı sorguluyor. Bunu yaparken sanal dünyanın çılgın talepleri karşısında art arda yapılan hataların bazen geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceğini hatırlatır. “Yazarın günlük hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya platformlarının etkilerini keskin bir gözlem gücü ve karakteristik bir mizah anlayışıyla eleştirdiği bu romanı edebiyatseverlerin ilgiyle okuyacağını düşünüyoruz” dedi.

İnsan olmak ve hatalar

John Boyne, “Yankı Odası” adlı kitabında “İnsan olmak hata yapmayı da içerir ama bazen işleri berbat etmek için tek gereken bir cep telefonudur.”Kendi fikrinden yola çıkıyor ve bunu topluma göre ayrıcalıklı bir hayat yaşayan Cleverley ailesinin hayatı üzerinden anlatıyor.

Farklı sosyal statülere ve varoluşsal krizlere sahip olan Cleverley ailesinin hayatı, sosyal medya bağımlılığı nedeniyle bir anda altüst olur.

Kitabın ana karakterlerinden biri olan 60 yaşındaki George Cleverley, etrafı ışıltılı bir mesleğin sarhoşluğundan kurtulamayan, etrafı ünlülerle dolu tanınmış bir televizyon programcısı, eşi Beverley ise ünlü bir aşk romanı yazarıdır. Bütün kitaplarını hayalet yazarlar yazıyor.

Roman hakkında…

Romana bahse giren çiftin de üç çocuğu var. Önemli sosyal sorunları olan bir öğretmen olan Nelson, bir kız arkadaşının özlemini duymaktadır. Kız kardeşi Elizabeth de sosyal medyayı hayatının merkezine koyuyor ve takipçi sayısını her şeyden çok artırmaya öncelik veriyor.

En küçük çocuk olan Aşil artık öğrenci olsa da zenginleri dolandıran bir karakter olarak okurların karşısına çıkıyor. Aile bireylerinin her biri gerçek hayatlarında birbirleriyle yarışmakta ve sosyal medyanın da etkisiyle kimlik mücadelesi vermektedir.

Yazar John Boyne

Dijital çağı algılamak

Boyne, bu ailenin hem komik hem de düşündürücü hikayesiyle, günümüzde her türlü kimliğin, tanımın ve adlandırmanın nasıl bir dönüşüm geçirdiğini, farklı nesillerin dijital çağı nasıl algıladığını da ele alıyor.

Sayfaya bağlantı:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu