Haber

Erdoğan: Mısır gibi Suriye ile de bu iş yoluna girebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Şam bağlarının geleceği konusunda bir kere daha olumlu ileti verdi.

AKP Konya Vilayet Başkanlığı tarafından Konya Millet Bahçesi’nde düzenlenen Gençlik Buluşması’nda konuşan Erdoğan, Katar’daki Dünya Kupası sırasında Mısır başkanı Abdülfettah el Sisi ile yaptığı görüşmeye ait bir soru üzerine, “Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir” dedi.

Erdoğan, bu soruya verdiği karşılık bağlamında, “Sayın Sisi ile yaptığımız görüşmede, Türkiye-Mısır münasebetlerinde, olayın önderler düzeyinde tartışılmasından öte, ben kendisine onu da söyledim, bizim Mısır halkıyla bağlarımız farklı, tarih orada var. Son devirde, bir 9 yıllık süreç içerisinde bir kasvet yaşadık. O akşam bilhassa de Katar Emiri’nin araya girişiyle bu adımı attık. O sıkıntıyı aştıktan sonra da bir yarım saat 45 dakika kadar biz Sayın Sisi ile dar kapsamlı bir görüşme yaptık. ‘Şimdi alt seviyede bakanlarımız gidiş gelişleri başlatsınlar, ondan sonra da biz görüşmelerimizi genişletelim, geliştirelim, tüm kaygımız, sizlerle Türkiye ortasındaki bu kırgınlığı, dargınlığı gidermek. Akdeniz’de Türkiye-Mısır arasında böyle bir sıkıntı yaşanmaması gerekir’ dedik” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Şimdi süreç başladı, bakanlarımızla bir süreç devam edecek. Daha sonra da bir ortaya gelmek suretiyle Akdeniz’de, çünkü Mısır halkıyla Türkiye’nin birbiriyle olan ilişkileri çok farklı, bizim bu gücü diğerlerine kaptırmamamız gerekir. Yunanistan’ın buralara ulaşması, bu olacak iş değil. Onun için güzel gelişmeler olacak diye inanıyorum” diye ekledi.

Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle küslüğünü menfaate çevirmek isteyenler olduğunu belirten Erdoğan, “Bunlar giderilince oyunlar bozuldu. Bunların içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri. Şimdi bizim Birleşik Arap Emirlikleri ile münasebetlerimiz gayet iyi bir konumda. Daha da iyi olacak. Bu malum bazı çevreleri rahatsız ediyor. Bundan sonraki süreçte, nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz” dedi.

“Vakti geldiğinde Esad’la da görüşebiliriz”

Erdoğan geçtiğimiz haftalarda da “Bir vakti, saati geldiğinde bizSuriye’nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz” açıklamasında bulunmuştu.

Şam’la özellikle de Haziran’daki seçimlerin akabinde münasebetlerin tekrar şekillenebileceği sinyalini veren Erdoğan, “Şu anda Türkiye olarak bu konularda sıkıntılı olduğumuz ülkelerle ilişkileri yeniden ele alabiliriz. Hele hele Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz.Ve buna göre de yolumuza inşallah o şekilde devam edebiliriz” demişti.

DW/CÖ,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu