Haber

Fransa’da çevre topluluğunun tasfiyesi askıya alındı

Fransa’da hükümetin çevreci topluluğu “Soulevements de la Terre”yi tasfiye etme kararı, Danıştay tarafından süresiz olarak askıya alındı.

Fransız Le Figaro gazetesinin haberine göre Danıştay, Paris yönetiminin “Soulevements de la Terre”yi “şiddete başvurduğu” gerekçesiyle sona erdirme kararının süresiz olarak askıya alınmasına karar verdi.

Kararın “meşruluğunu” şüpheli bulan mahkeme, duruşmada yer alan belgelerin ve şartların çevreci toplumun bireylere şiddet uyguladığına işaret etmediğini söyledi.

Derneğin feshedilmesini “örgütlenme özgürlüğünün bastırılması” olarak nitelendiren Danıştay, kararı süresiz olarak askıya aldı ve nihai kararın “kısa süre içinde, muhtemelen sonbaharda” verileceğini kaydetti.

Etkinlik

25 Mart’ta Soulevements de la Terre, ülkenin Deux-Sevres eyaletindeki Saint-Soline köyünde 16 yapay su havzasının inşasını protesto etti.

Jandarma ile göstericiler arasında çatışma çıktı ve resmi kaynaklar 28 jandarma ve 7 göstericinin yaralandığını duyurdu.

Organizatörler, yaklaşık 200 göstericinin yaralandığını kaydetti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, “şiddete başvurduğu” gerekçesiyle çevreci cemaati tasfiye etme kararını 28 Mart’ta Bakanlar Kurulu’na sundu.

Aynı topluluk, Fransa’nın Lyon ve İtalya’nın Torino kentinin ortasındaki La Chapelle köyünde 17 Haziran’da hızlı tren sınırı yapılması projesine karşı bir gösteri düzenledi.

Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada yaralananlar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu