Ekonomi

İş Bankası ve ODTÜ’den denizler için işbirliği

Denizlerde araştırma yapan bilim insanı, akademisyen ve araştırmacılar için büyük değer taşıyan iş birliği kapsamında İş Bankası, Fransa’da üretilen ve “Sea Explorer” adını verdiği insansız su altı planör planör cihazını Türkiye’nin hizmetine sundu. Ülkemizde ilk kez ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne kullanılmıştır. kullanıma açıldı.

Gemiden bağımsız belirlenen bir rota çerçevesinde 100 güne kadar deniz altında ölçüm yapabilen ve 1.000 metre derinliğe kadar inebilen cihaz, yüzeye geldiğinde topladığı bilgileri diğer gemilere iletebiliyor. bilim insanları belirli aralıklarla uydu sistemi üzerinden Su sütununun sıcaklık, tuzluluk, oksijen, klorofil, bulanıklık gibi özelliklerini ölçebilen çok çeşitli sensörlerle donatılan planör cihazı, her koşulda oşinografik ölçümler için kullanılabiliyor.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan toplantıda yaptığı konuşmada, “Bir sabah uyandığımızda mucit gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Bilim adamlarımızın yıllardır bahsettiği ve endişe duyduğu gerçekleri ve riskleri anlayabilmemiz için onları görmemiz ve yaşam kalitemizi etkileyecek seviyelere çıkmasını beklememiz gerekiyor. Burada bize ve kurumlara düşen görev, o gün gelmeden sorumluluk almak ve sorumluluk almaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu