Haber

Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, ilçeye su sağlayan barajda birkaç aylık su kaldığını bildirdi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ilçeye su sağlayan Kadıköy Barajı’nda birkaç aylık su kaldığını belirterek tasarruf çağrısında bulundu.

Barajın kenarında gazetecilere açıklamalarda bulunan Helvacıoğlu, ilçeye içme ve kullanma suyu sağlayan Kadıköy Barajı’nın seviyesinin oldukça düşük olduğunu söyledi.

56 milyon metreküp olan barajın su tutma kapasitesinin yüzde 5’e düştüğünü belirten Helvacıoğlu, “Kadıköy Barajı’nın doluluk oranı 8 milyon metreküp civarında. Ancak bunun 3 milyon metreküpü kullanılmayan kısma ‘ölü hacim’ denir.” 5 milyon metreküp kullanılabilir su kaldı. Keşan’ın birkaç aylık ihtiyacını karşılayacak kadar su kaldığını belirtmek isterim.” dedi.

-Kaydetmeye davet edildi

Helvacıoğlu, su tasarrufu için bazı önlemler alabileceklerini belirtti.

Yağış ölçüsüne göre 2-3 günde bir Keşan’a su vermeye başlayabileceklerini ifade eden Helvacıoğlu, “Bu anlamda önemli tedbirler alabiliriz. Kumdere ve Kadıköy’den su alıyoruz. Suyun dibe yaklaştığını görün.Oluşturacağımız platformla “Barajın orta kısmından borularla suyu çekmemiz gerekecek. Biz de bu platform için hazırlıklarımızı yaptık.” dedi.

Helvacıoğlu, vatandaşları su tasarrufu yapmaya çağırdı.

Helvacıoğlu, tasarruf kampanyası başlatmanın elzem olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Para biriktirelim ve suyun yeterliliğini 1-2 ay daha uzatmanın yollarını arayalım. Çeşmelerimizden akan her damla su para değil, can ve nefes demektir. Bu nedenle suyun değerini bilmeli ve israf etmemeliyiz. .Acil eylem planlarımızı geliştiriyoruz.Kumdere ile ilgili de tedbirlerimiz var.

Ancak yer altı sularına çok fazla güvenilmemelidir. Barajların bu durumda olduğunu göz önünde bulundurarak, yer altı sularının dip noktasındaki tehlikeyi düşündüğümüzde su seviyemizin alarm verdiğini belirtmek isterim. Keşan’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın tasarruf kampanyası yapmasını istiyorum.”

Helvacıoğlu, kaçak kullanımların belediyeye bildirilmesini istediklerini belirtti.

Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran da Kadıköy Barajı’ndan tarımsal sulamada yararlanılabilmesi için barajda en az 10 milyon metreküp su bulunması gerektiğini, bunun önümüzdeki günlerde karara bağlanacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu