Sırbistan

Macron’dan Sırbistan’a ‘dış politikasını AB ile uyumlu hale getirme’ çağrısı

Fransız lider, Paris’e ziyarette bulunan Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Sırbistan, geleceğinin Avrupa Birliği’nde olduğundan ve başka hiçbir yerde olmadığından hiçbir şekilde şüphe duymamalı. Bu, yeniden teyit edilmesi gereken stratejik bir seçim. Hiçbir değişim sizi bu yoldan şüpheye düşürmemeli. Bu stratejik seçimi yapmaya hazırsınız. Bu nedenle taahhütlerimizi yerine getirmek için birlikte ilerlememiz gerekiyor. Sırbistan’ın, özellikle de dış politika kararlarını AB ile daha da yakından koordine etme yoluyla bu tercihini hayata geçirmeye devam etmesi önemli” şeklinde konuştu.

Ukrayna’da devam eden çatışma bağlamında, “Aynı zamanda Avrupa’mızın yeniden birleşmesi için çabaladığımız yeni bir dönem başladı” diye savunan Macron, Sırbistan’ın da bu bütünleşmeye katılmasının, Avrupa için de ortak çıkar teşkil ettiğinin altını çizdi.

Avrupa’yla bütünleşmenin “dayatılan bir süreç değil, seçim olduğunu” dile getiren Macron, “Bu, birlikte egemenliğimizi daha iyi koruma fırsatını veren modele doğru özgürce ilerlemek demektir. Sırbistan’ın, Avrupa Birliği’nin stratejik özerkliğini güçlendirme çabalarında önemli bir rol oynadığına inanıyorum” diye ekledi.

Fransa’nın başkenti Paris’e 7 Nisan’da gelen Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, 12 adet Fransız Rafale savaş uçağı satın almayı planladıklarını açıklayarak Fransa üretimi ‘havadan karaya’ füzelerinden övgüyle bahsetti.

habergungoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu