Haber

Putin: “Yahudi arkadaşlarım Zelenskiy’den utanıyor” “Ukrayna yakında kendi silahına sahip olmayacak”

Putin: “Yahudi arkadaşlarım Zelenskiy’den utanıyor”

“Ukrayna yakında artık kendi silahına sahip olmayacak”

ST. PETERSBURG – Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy’in Nazilerle birlikte hareket ettiğini belirterek, “Yahudi arkadaşlarım Zelensky’den utanıyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomik Forumu. Forumda konuşan Putin, savaş başladıktan sonra dünya markalarının Rusya’dan çekilmesine ilişkin, “Baskılar nedeniyle bazı uluslararası markalar Rusya’dan çekildi. Biz kimseyi Rusya pazarından atmadık. Herkesin kendi tercihi kendi kararıydı.” Ancak bu baskılara kulak asmayanlar da oldu. Artık onları yerli firmalarımız olarak görüyoruz” dedi.

Küresel şirketlerin ülkesindeki faaliyetlerine devam edebileceğini ifade eden Putin, “Rusya yabancı şirketlerle rekabet etmekten korkmuyor. Ancak geri dönerlerse Rusya pazarından çekilerek davranışları dikkate alınacak. Bu işten Rus işletmeler, küresel markaları geri çekmenin kendilerine zarar vereceğini ve rekabet ortamının zayıflayacağını söyledi.”Durum değişti. Rusya’daki işletmeler artık geri gelmelerini istemiyor. Çünkü bu işletmeler boşalan yerleri doldurdu. Rusya esasen üretiyordu. Sadece markalar değişti” dedi.

“Rusya dünya ekonomisinde var olmaya devam edecek”

Çok kutuplu dünya düzeninin güçlendiğini ifade eden Putin, “Bu kaçınılmaz bir süreçti. Rusya eskisi gibi dünya ekonomisinde yer alacak. Ticari eser ihracatımız geçen yıl 592 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı. Bitti” neo-sömürgeci sistem geldi.” Rusya’nın birçok alanda varlığını sürdüreceğini kaydeden Putin, “Rusya’nın düşmanları var. Kendi tekellerinden aşırı kâr elde etmeye alışkınlar. Uçak, gemi ve bankacılık sistemlerinin alternatifi olmamasını istiyorlar. Rusya dış ticarette var ve var olmaya devam edecek” dedi.

“Donbass halkına askeri destek göndermek zorunda kaldık”

Ukrayna’da savaşın başlamasından Batı’yı ve Kiev yönetimini sorumlu tutan Putin, “Ukrayna’nın güneydoğusundaki savaş 2014 yılında Batılı sponsorlar tarafından başlatıldı. Toplar Ukrayna halkına karşı kullanıldı. Değilse bu nedir? Kiev, bu savaşı durdurmak için yeniden silah yolunu seçti: “Ortaklarımızı asla aldatmadık. Ancak ortaklarımız Minsk anlaşmasını uygulamadıklarını itiraf ettiler. Donbass halkına askeri yardım göndermek zorunda kaldık. Batılılar Rusya’ya kaybettirmeye çalışıyor. Ama aynı zamanda hedefler de belirledik. Bunlar, Nazilerin ve silahsızlanmanın hedefleridir” dedi.

“Ukrayna yakında artık kendi silahına sahip olmayacak”

Rusya Devlet Lideri Putin, Ukrayna’nın Batılı ülkelerden aldığı silah takviyesiyle saldırılarına devam ettiğini belirterek, “Ukrayna yakında kendi teçhizatını kullanamayacak. Ukrayna’nın kendi silahı olmayacak. Batılıların silahları. şimdi kullanıyorlar.biz kendi silahlarımızı üretiyoruz.işletmelerimiz 7 gün 24 saat çalışıyor.bu da bizim daha uzun süre dayanabileceğimizi gösteriyor.ancak birkaç stratejik yedek kullanıyorlar.bu yedekleri de konumlarını korumak için kullanıyorlar. Saldırılarında başarılı olamıyorlar.Donanım olarak kayıpları artıyor.Karşı saldırıda 186 tank ve 418 zırhlı araç kaybettiler.Kaybettikleri askerlerden bahsederken “İstemiyorum bile. Ukrayna Savunma Bakanlığı bunu açıklamalıdır. Şu anda saldırılarına devam ediyorlar. Güvenlik ağlarımızı delmeye çalışıyorlar. Ukrayna ordusunun hiç şansı yok.”

“Yahudi arkadaşlarım Zelenskiy’den utanıyor”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e yönelik Nazi suçlamalarını yineleyen Vladimir Putin, “Batılıların Nazilerin yanında olduklarını konuşmalarından anlıyorum. Çok sayıda Yahudi arkadaşım var. Ancak arkadaşlarım Zelenskiy’den utandıklarını söylüyorlar. Yahudi olan “Birlikte hareket ediyorlar. Birçok sivil Banderaistler tarafından öldürüldü. Banderaistler tarafından 1939’da yazılan bir mektupta ‘Moskova ve Yahudiler Ukrayna’nın en büyük düşmanlarıdır’ deniyor.

habergurun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu