Haber

Konak Belediyesi Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı’nda yerini aldı

Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri (We-Cycle) Fuarı’nda yerini alan Konak Belediyesi, kurduğu stantta yaptığı çalışmaları aktardı. Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, yerel yönetimlere doğanın korunmasında büyük misyonlar düştüğüne işaret ederek, “Çevre ve geri dönüşüm çalışmalarına çok önem verdiğimiz için özellikle bu fuarda yer almak istedik. Bugün çevremize daha yaşanabilir bir dünya bırakıyoruz. Çocuklar önceliğimiz olmalıdır.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sahipliğinde Fuar İzmir’de düzenlenen Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri (We-Cycle) Fuarı’nda Konak Belediyesi de yerini aldı. Konak Belediyesi’nin çevre ve geri dönüşüm çalışmalarının anlatıldığı standı inceleyen Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, çevre, geri dönüşüm ve saf enerji konularına dikkat çekilen fuarda özellikle yer almak istediklerini belirtti. Batur, “Çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak bizim asli görevimiz. İnsanoğlunun dünyaya getirdiği durum ortada. İnsanları bilinçlendirmek için önlem almalı ve çalışmalıyız. Bu noktada yerel yönetimler de devreye giriyor.” Sorumluluğumuz büyük. Sektör temsilcilerine ve ziyaretçilere işimizi anlatmak istedik” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ ÖRNEK ÇALIŞMALAR

Konak Belediyesi olarak çevre ve geri dönüşüm çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Batur, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü kurduklarını vurguladı. Konak’ta Türkiye için örnek bir çalışma gerçekleştirerek ambalaj ve kağıt atıkları toplayan sokak işçilerinin daha düzenli ve hak kaybı olmadan çalışmalarını sağladıklarını vurgulayan Batur, mobil ambalaj atığı toplama aracını hizmete aldıklarını ifade etti. Pilot bölge olarak belirledikleri Alsancak, Kahramanlar, Kültür ve Mimar Sinan mahallelerindeki vatandaşların konutlarından atıkları “Geri Dönüşüm Evde Başlar” diyerek topladıklarını belirten Batur, hazırladıkları iki projeye de hibe alacağını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı kapsamında yaklaşık 5 buçuk milyon TL. Hak ettiğini de hatırlattı.

İKLİM BİLİNÇ MERKEZİ KURULACAK

Batur, bu projelerden biri olan “SPACE – Stratejik Ortaklık Farkındalık, İklim ve Çevre” projesi kapsamında Konak’ta İklim Farkındalık Merkezi kuracaklarını söyledi. Batur, “Yerelleştirme – İklim Değişikliğine Uyum İçin Yerelleştirme” projesi kapsamında Avrupa’dan belediyelerle çalışacaklarını sözlerine ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi ve İzmir Köy-Koop Lideri Neptün Soyer, ilçe belediye başkanları, CHP İzmir milletvekili adayları, şube temsilcileri Konak Belediyesi’nin fuar standını ziyaret etti.

altindagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu